Vurgun’un Böylesi: ‘Rakıyı boşverin Türk Lokumuna Bakın Siz!’

Bir özelleştirmenin sonucunda kaç vurgun yapılabilir; kaç el değiştirmeye rağmen bir kuruluş, her sahibine “vurgun” bazında kâr getirebilir? Bir halkın gelir kaynaklarından biri, onun vergileriyle,  öz sermayesiyle kurulmuş, geliştirilmiş bir kuruluş ne kadar kelepir olabilir ki, her satışta, her el değiştirişte hâlâ gözler parlasın, ağızların suyu aksın?

Bugün küresel medyanın Finans haberlerinde, İngiliz Diageo Plc’nin Mey İçki’yi 2.1 milyar Dolara satın alma kararı bu sözlerle verildi: “Rakıyı boşverin Türk Lokumuna Bakın Siz!”

2002 yılında AKP Hükümeti’nin Maliye Bakanı Kemal Unatıkan’ın “Babalar gibi satarım!” deyip babalar gibi peşkeş çektiği TEKEL özelleştirmesinden bahsediyorum. O tarihte LİMAK-NUROL-ÖZALTIN ortaklığında kurulan ve başına TEKEL’in İçki bölümünün müdürü Esen Ataay’ın (yasalara aykırı olarak) getirilerek  MEY İçki adını alan, 292 milyon Dolara onlara satılan ve  kısa bir süre sonra (2 yıl bile olmadan) 2004’te Amerikalı Teksas Pasific Group’a 810 milyon dolara satılarak yapılan 3 kat vurgunun üzerinden şimdi de 2.1 milyar Dolara satılarak,  yine 3 kat vurgun yapılan Tekel’den!

El değiştirme üzerinden yapılan vurgunu bırakın siz,  toplam içki satışlarından ve maliyet düşürücü önlemler sonucu elde edilen kâra bakın:  en başta da işçi çıkarmalardan! Gazetelerin bildirdiğine göre Diageo Plc maliyetleri düşürecek bir strateji uygulamayacakmış,  çünkü TPG bunu yeterince yapmış ve çalışanların %50’sine zaten yol vermiş! Ha, bir de ürünleri yeniden isimlendirerek ve bir kaç tane pazarlama tekniği kullanarak satışları arttırmış… Ortada başka ciddi yatırım filan yok yani, çalışanı azalt, biraz reklam yap, bir şişeye yeni bir desen çiz! Oh yeme de yanında yat! Mey İçki’nin ürettiği Yeni Rakı, milli içkimiz rakının pazarının %92’sini elinde bulunduruyor. Söylenene göre TPG yaptığı yatırımı çoktan 5’e katlamış! Türk Lokumu tabii ki!

Eee, Diageo Plc kendi vurgununu nasıl yapmayı planlıyormuş bu durumda? Mey İçki’nin dağıtım ve satış ağından faydalanarak kendi ürünlerine, genç nüfusumuzu ve özentili orta sınıflarımızı alıştırarak… Evet, Smirnoff, Jonnie Walker ve Captain Morgan gibi markalara sahip olan şirket, habire büyüyen ve zenginleşen orta sınıfımıza bu içkileri satmayı ve kendi ürünlerinin pazar paylarını arttırmayı planlıyormuş. Eh arttırır da… Biliyorsunuz, uluslararası şirketlerin kâr dışında sadakatının olmadığını, bir marka kültürün parçası mı olmuş, insanlar değer mi veriyormuş, umurlarında olmadığını! Demek istediğim, 10 yıl içersinde bırakın Yeni Rakı’yı, rakının kendisi de milli içkilikten, milli maziye kayabilir …. Benden söylemesi…

Üstelik Diageo Plc yapmazsa o işi, AKP çoktan kolları sıvamış görünüyor…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s